Bądź na bieżąco
Aktualności
Najświeższe informacje z frontu
12.12.2022
Zespół doktora Borowieckiego opublikował pracę w Catalysts
Z przyjemnością informujemy, że publikacja zatytułowana: „Chemoenzymatic Synthesis of Optically Active Alcohols Possessing 1,2,3,4-Tetrahydroquinoline Moiety Employing Lipases or Variants of the Acyltransferase from Mycobacterium smegmatis” została opublikowana w Catalysts (ISSN: 2073-4344, IF: 4.501) i jest częścią Specjalnego Numeru Tematycznego „Applications of Hydrolases in Medicinal Chemistry” prowadzonego przez dr inż. Borowieckiego i dr hab. inż. Dominika Koszelewskiego z IChO PAN.
W artykule opisano nową metodę rozdziału kinetycznego racemicznych alkoholi z podstawnikami 1,2,3,4-tetrachinolinowymi z zastosowaniem komercyjnych lipaz oraz mutantów acylotransferaz z Mycobacterium smegmatis (MsAcT) jako biokatalizatorów. Co ciekawe, zastosowanie mutantów MsAcT w roli biokatalizatorów umożliwiło przeprowadzenie procesu rozdziału enancjomerów w wodzie, co przeczy funadamentom klasycznych procesów syntezy estrów z uwagi na niekorzystną równowagę reakcji w roztworach wodnych. Opublikowana praca jest kolejnym doskonałym przykładem owocnej współpracy zespołu dr. Borowieckiego z zespołem Prof. Wolfganga Kroutila z Uniwersytetu Karola i Franciszka w Grazu. Warto dodać, że wszystkie eksperymenty prowadzone w Laboratorium Biokatalizy i Biotransformacji (LBB WUT) wykonane zostały przez Studentów naszej Katedry – mgr inż. Beatę Zdun oraz inż. Izabelę Kopińską.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie czasopisma: https://www.mdpi.com/2073-4344/12/12/1610
Powyższe badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki (NCN), grant SONATA 15 nr 2019/35/D/ST4/01556 (kierownik: dr inż. Paweł Borowiecki).
24.11.2022
Dr inż. Paweł Borowiecki opublikował pracę w CrystEngComm
Z satysfakcją informujemy, że publikacja pracownika naszej Katedry pt.: ‘Supramolecular synthon hierarchy in cyclopropyl-containing peptide-derived compounds’ została opublikowana w prestiżowym czasopiśmie naukowym CrystEngComm (ISSN: 1466-8033, IF: 3.756).
Warto dodać, że praca została zrealizowana przy współpracy międzynarodowej z badaczami ze Słowacji i z Politechniki Łódzkiej i porusza istotne aspekty molekularnych podstaw biologicznego działania peptydowych pochodnych zawierających podstawnik cyklopropylowy jako potencjalnych związków przeciwnowotworowych stosowanych w terapii raka prostaty.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie czasopisma: https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2022/ce/d2ce01231f
15.10.2022
Artykuł naszego pracownika w International Journal of Molecular Sciences
Miło nam poinformować, że publikacja zatytułowana: „Chemoenzymatic Synthesis of Optically Active Ethereal Analog of iso-Moramide-A Novel Potentially Powerful Analgesic” została opublikowana w International Journal of Molecular Sciences (ISSN: 1422-0067, IF: 6.208).
Artykuł donosi o projektowaniu i otrzymywaniu nowego analogu izo-moramidu o potencjalnie wysokiej aktywności przeciwbólowej. Badania zostały przeprowadzone z wykorzystaniem dokowania molekularnego i chemoenzymatycznej metodologii syntezy. Pragniemy poinformować, że niniejszy artykuł został poświęcony pamięci dr Paula Janssena (1926-2003), który zrewolucjonizował chemię medyczną i farmakoterapie!
Badania zostały zrealizowane w ramach projektu „SONATA 15” (Grant nr 2019/35/D/ST4/01556) sfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN).
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie czasopisma: https://www.mdpi.com/1422-0067/23/19/11803
01.10.2022
Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej dla Nauczycieli Akademickich
Mamy zaszczyt poinformować, że w dniu 30 września 2022 r. pracownicy naszej Katedry zostali wyróżnieni nagrodami Rektora PW za wybitne osiągniecia naukowe. Oficjalne wręczenie pamiątkowych dyplomów z rąk Dziekana Wydziału Chemicznego PW, Prof. dr hab. inż. Władysława Wieczorka, odbyło się podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego 2022/23 w Auli Średniej Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.
Wśród laureatów znalazła się dr hab. inż. Małgorzata Adamczyk, która została nagrodzona „Nagrodą Indywidualną Stopnia I” JM Rektora PW w uznaniu za wyróżniającą się rozprawę habilitacyjną pt. „Regulacja i kontrola sieci metabolicznych w biochemii systemowej. Nowe aspekty regulacji genów i kontroli metabolizmu glukozy u S. cerevisiae”, obronioną w 2020 roku.
Drugim laureatem jest dr inż. Paweł Borowiecki, który otrzymał „Nagrodę Indywidualną Stopnia I” JM Rektora PW za wyróżniające osiągnięcia naukowe w latach 2020-2021, mające istotny wpływ na obecny stan wiedzy i dalszy rozwój kierunków badań w dziedzinie biokatalizy.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w karierze naukowej!
11.08.2022
Dr inż. Paweł Borowiecki w gronie Członków Królewskiego Towarzystwa Chemicznego
Pragniemy poinformować, że dr Borowiecki został zaproszony do elitarnego grona Członków Królewskiego Towarzystwa Chemicznego. Warto dodać, że o pozytywnej decyzji zadecydował wysoki poziom naukowy artykułów opublikowanych w bieżącym roku kalendarzowym w prestiżowych czasopismach wydawanych przez Royal Society of Chemistry. Zapraszamy do lektury ww. publikacji na stronach Catalysis Science & Technology oraz RSC Advances.
Królewskie Towarzystwo Chemiczne to organizacja zrzeszająca zawodowych chemików z całego świata, a członkostwo w jej strukturach jest wyróżnieniem dla badacza.
Początki Towarzystwa sięgają 1841 r., kiedy to zostało ustanowione Chemical Society of London (jego członkami byli wybitni chemicy brytyjscy m.in: Sir William Crooks).
Serdecznie gratulujemy!
10.08.2022
Zespół doktora Borowieckiego opublikował pracę w RSC Advances
Z przyjemnością informujemy, że publikacja zatytułowana: „Development of a novel chemoenzymatic route to enantiomerically enriched β-adrenolytic agents. A case study toward propranolol, alprenolol, pindolol, carazolol, moprolol, and metoprolol” została opublikowana w RSC Advances (ISSN: 2046-2069, IF: 4.036).
W artykule opisano wydajne chemoenzymatyczne ścieżki syntezy obu enancjomerów β-blokerów – popularnych leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego. Realizacja tego zadania została osiągnięta poprzez identyfikację centralnego chiralnego bloku budulcowego otrzymanego w wyniku zastosowania katalizowanego lipazami rozdziału kinetycznego racemicznej pochodnej alkoholowej i/lub stereoselektywnej bioredukcji odpowiedniego prochiralnego ketonu w obecności rekombinowanych dehydrogenaz alkoholowych występujących w charakterze biokatalizatorów. Praca ta jest kolejnym doskonałym przykładem owocnej współpracy zespołu dr. Borowieckiego z Prof. Wolfgangiem Kroutilem z Uniwersytetu w Grazu.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie czasopisma: https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2022/RA/D2RA04302E
Powyższe badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, grant SONATA 15 nr 2019/35/D/ST4/01556 (kierownik: dr inż. Paweł Borowiecki).
14.06.2022
Dr inż. Paweł Borowiecki oraz mgr inż. Aleksandra Rudzka opublikowali pracę w Bioorganic Chemistry
Z przyjemnością informujemy, że publikacja zatytułowana: „Biocatalytic Hydrogen-Transfer To Access Enantiomerically Pure Proxyphylline, Xanthinol, and Diprophylline” została opublikowana w Bioorganic Chemistry (ISSN: 0045-2068, IF: 5.307).
W artykule opisano opracowanie nowej biokatalitycznej metody syntezy optycznie czystych ksantynowych pochodnych, będącymi substancjami czynnymi leków rozszerzających naczynia krwionośne oraz oskrzela. Warto podkreślić, że prace te były prowadzone w ramach międzynarodowej współpracy z Prof. Wolfgangiem Kroutilem z Uniwersytetu w Grazu (Karl-Franzens-Universität Graz).
Pragniemy również poinformować, że niniejszy artykuł został poświęcony pamięci prof. Jacka K. Gawrońskiego (1943-2020), który był wspaniałym naukowcem, nauczycielem akademickim i autorem kultowego podręcznika „Stereochemia w syntezie organicznej”!
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie czasopisma: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0045206822003728?via%3Dihub\
Powyższe badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, grant SONATA 15 nr 2019/35/D/ST4/01556 (kierownik: dr inż. Paweł Borowiecki).
16.05.2022
Dr inż. Paweł Borowiecki oraz mgr inż. Aleksandra Rudzka opublikowali pracę w Catalysis Science & Technology
Z przyjemnością informujemy, że publikacja zatytułowana: „Chemoenzymatic deracemization of lisofylline catalyzed by a (laccase/TEMPO)-alcohol dehydrogenase system” została opublikowana w bardzo prestiżowym czasopiśmie katalitycznym Catalysis Science & Technology (ISSN: 2044-4761, IF: 6.177).
W artykule opisano nową biokatalityczną metodę syntezy obu enancjomerów lizofiliny opartą na układzie bienzymatycznym składającym się z lakazy izolowanej z Trametes versicolor, TEMPO jako mediatorze reakcji redoks oraz stereokomplementarnych rekombinowanych dehydrogenazach alkoholowych. Warto również zaznaczyć, że praca ta została wykonana w ramach międzynarodowej współpracy z Prof. Wolfgangiem Kroutilem z Uniwersytetu w Grazu (Karl-Franzens-Universität Graz).
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie czasopisma: https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2022/cy/d2cy00145d
Powyższe badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, grant SONATA 15 nr 2019/35/D/ST4/01556 (kierownik: dr inż. Paweł Borowiecki).
16.05.2022
Dr inż. Paweł Borowiecki oraz mgr inż. Beata Zdun opublikowali pracę w Catalysts
Z przyjemnością informujemy, że publikacja zatytułowana: „Expanding Access to Optically Active Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs via Lipase-Catalyzed KR of Racemic Acids Using Trialkyl Orthoesters as Irreversible Alkoxy Group Donors” została opublikowana w czasopiśmie Catalysts (ISSN: 2073-4344, IF: 4.501) i jest częścią Specjalnego Numeru Tematycznego „Applications of Hydrolases in Medicinal Chemistry” prowadzonego przez dr Borowieckiego i dr Koszelewskiego z IChO PAN.
W artykule przedstawiono nowatorską metodę biokatalitycznej syntezy enancjomerycznie wzbogaconych (S)-profenów, m.in. naproksenu, ibuprofenu, flurbiprofenu i ketoprofenu. Warto również podkreślić, że praca ta została wykonana we współpracy z dr. Janem Kutnerem z Laboratorium Badań Strukturalnych i Biochemicznych, Centrum Badań Biologiczno-Chemicznych, Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie czasopisma: https://www.mdpi.com/2073-4344/12/5/546
Powyższe badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, grant SONATA 15 nr 2019/35/D/ST4/01556 (kierownik: dr inż. Paweł Borowiecki).
07.08.2021
Publikacja Dr Pawła Borowieckiego na okładce ACS Sustainable Chemistry & Engineering
Artykuł pt.: „From Waste to Value – Direct Utilization of α-Angelica Lactone as a Non-conventional Irreversible Acylating Agent in a Chromatography-free Lipase-catalyzed KR Approach Towards sec-Alcohols” autorstwa dr. inż. Marcina Poterały (KChO, WCh PW) oraz dr. inż. Pawła Borowieckiego (KBŚLiK, WCh PW), opublikowany w ACS Sustainable Chemistry & Engineering (IF = 8.198), został wyróżniony na okładce zeszytu nr 9/2021.
Publikacja dotyczy nowatorskiego zastosowania α-angelica laktonu w wysoce enancjoselektywnych rozdziałach kinetycznych (KR) alkoholi drugorzędowych katalizowanych lipazami. Warto podkreślić, że opracowana metoda doceniona została szczególnie za jej walory proekologiczne, które wynikają nie tylko z wykorzystania odpadowego i w pełni odnawialnego surowca naturalnego jakim jest α-angelica lakton, ale przede wszystkim z możliwości bezpośredniego zastąpienia żmudnych procesów chromatograficznych, na etapie oczyszczania produktów KR, prostą ekstrakcją ciecz-ciecz z zastosowaniem reagentów Girard’a.
Przedstawione w publikacji rozwiązanie w znacznym stopniu ułatwia proces wydzielania i oczyszczania produktów KR oraz pozwala zminimalizować produkcję odpadów chemicznych, w tym rakotwórczego żelu krzemionkowego stosowanego w chromatografii oraz octanu winylu jako tradycyjnego donora acylu. Wyniki prac badawczych mają znaczenie dla rozwoju współczesnej biokatalizy opartej o rozdziały kinetyczne katalizowane lipazami oraz asymetrycznej syntezy chiralnych bloków budulcowych użytecznych przy produkcji enancjomerycznych farmaceutyków.
Powyższe badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, grant SONATA 15 nr 2019/35/D/ST4/01556 (kierownik: dr inż. Paweł Borowiecki).
Linki to publikacji oraz projektu okładki załączamy Państwu poniżej:
24.06.2021
Studenci Koła Naukowego Biotechnologów Herbion na konferencji organizowanej przez Instytut Konfucjusza
Studenci Koła Naukowego Herbion, działającego pod opieką prof. Joanny Cieśli, zaprezentowali działalność Koła na polsko-chińskiej konferencji organizowanej przez Instytut Konfucjusza PW w związku ze współpracą Politechniki Warszawskiej z Beijing Jiaotong University. Konferencja odbyła się 23.06.2021 r
11.06.2021
Naukowcy z naszej Katedry opublikowali pracę w International Journal of Molecular Sciences
Z satysfakcją informujemy, że manuskrypt naszych pracowników pt.: ‘Synthesis of Novel Acyl Derivatives of 3‐(4,5,6,7‐Tetrabromo‐1H‐benzimidazol‐1‐yl)propan‐1‐ols — Intracellular TBBi‐Based CK2 Inhibitors with Proapoptotic Properties’ został opublikowany w bardzo prestiżowym czasopiśmie naukowym International Journal of Molecular Sciences (ISSN: 1422-0067, IF: 5.923 !!!). Warto dodać, że ww. badania zostały zrealizowane przy współpracy z naukowcami z Narodowego Instytutu Leków oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk i poruszają istotne aspekty dotyczące syntezy polibromowanych pochodnych benzoazoli w formie odpowiednich proleków oraz ich aktywności inhibitorowej wobec kinazy białkowej CK2 i właściwości przeciwnowotworowych wobec komórek raka piersi. Artykuł przyjęty do druku opublikowany został w modelu Open Access (OA), co w znacznym stopniu zwiększa potencjalny zasięg jego oddziaływania.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie czasopisma: https://www.mdpi.com/1422-0067/22/12/6261
13.05.2021
Dr inż. Paweł Borowiecki opublikował pracę w Frontiers in Chemistry
Z satysfakcją informujemy, że publikacja pracownika naszej Katedry pt.: ‘The First Insight Into the Supramolecular System of D,L-α-Difluoromethylornithine: A New Antiviral Perspective’ została opublikowana w prestiżowym czasopiśmie naukowym Frontiers in Chemistry (ISSN: 2296-2646, IF: 5.221). Warto dodać, że praca została zrealizowana przy współpracy międzynarodowej z badaczami z Wielkiej Brytanii oraz Słowacji i porusza istotne aspekty molekularnych podstaw biologicznego działania DFMO oraz jego fluorowcowanych analogów jako potencjalnych związków przeciwwirusowych. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie czasopisma: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fchem.2021.679776/full?&utm_source=Email_to_authors_&utm_medium=Email&utm_content=T1_11.5e1_author&utm_campaign=Email_publication&field=&journalName=Frontiers_in_Chemistry&id=679776
13.04.2021
Granty Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Chemiczne NCHEM2
W tym roku zostało przyznanych 9 grantów, z czego aż 5 zdobyli pracownicy KBŚLiK. Gratulujemy: dr hab. inż. Małgorzacie Adamczyk, dr inż. Annie Kowalkowskiej, dr Małgorzacie Milner-Krawczyk, mgr Róży Szatkowskiej i dr Patrycji Wińskiej. Tytuły finansowanych projektów można znaleźć tutaj.
13.02.2021
Dr hab. inż. Marcin Olszewski laureatem programu badań TECHMATSTRATEG III
„Materiały biopolimerowe o programowanej chemicznie i genetycznie selektywności do metali ciężkich dla ultraczułych biosensorów nowej generacji” to jeden z 13 projektów, jakie uzyskało finansowanie ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Nowoczesne technologie materiałowe” – TECHMATSTRATEG III.
Projekt dotyczy prac badawczo-rozwojowych i przedwdrożeniowych, których rezultatem będzie powstanie ultraczułego i mobilnego urządzenia pozwalającego na jednoczesną i szybką detekcję, co najmniej 8 różnych metali ciężkich w wodzie z wykorzystaniem pomiarów elektrochemicznych i optycznych.
Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Marcin Olszewski z Katedry Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków. Całkowita wartość projektu to 18 458 913,97 PLN. Projekt jest realizowany od 1 stycznia 2021 r. w konsorcjum z Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Pro Science Sp. z o.o. Liderem projektu jest Politechnika Warszawska.
![]() |
![]() |
18.03.2021
Dr inż. Paweł Borowiecki oraz mgr inż. Beata Zdun opublikowali pracę w Molecular Catalysis
Z satysfakcją informujemy, że publikacja naukowców naszej Katedry pt.: ‘Chemoenzymatic Enantioselective and Stereo-Convergent Syntheses of Lisofylline Enantiomers via Lipase-catalyzed Kinetic Resolution and Optical Inversion Approach’ została przyjęta do druku w Molecular Catalysis (ISSN: 2468-8231, IF: ). Tym samym wyrażamy nadzieje, że wyniki badań opisanych w tym artykule pomogą innym ‘chemikom medykom’ na syntezę tytułowej substancji czynnej w większych ilościach, pozwalających na dokończenie badań nad ustaleniem właściwościami farmakologicznych obu enancjomerów.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie czasopisma: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2468823121000687
Powyższe badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, grant SONATA 15 nr 2019/35/D/ST4/01556 (kierownik: dr inż. Paweł Borowiecki).
01.03.2021
Dr inż. Paweł Borowiecki oraz mgr inż. Mateusz Młynek opublikowali pracę w Bioorganic Chemistry
Z satysfakcją informujemy, że publikacja pracownika oraz absolwenta naszej Katedry pt.: ‘Chemoenzymatic synthesis of enantiomerically enriched diprophylline and xanthinol nicotinate’ została przyjęta do druku w Bioorganic Chemistry (ISSN: 0045-2068, IF: 5.275). Wyrażamy głęboką nadzieje, że wyniki przeprowadzonych badań będą inspiracją dla innych naukowców do opracowania alternatywnych ścieżek syntezy optycznie czynnych broncho- i wazo-dylatorów.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie czasopisma: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0045206820317466
01.03.2021Prezentacje ustne studentek Prof. Kobieli oraz Dr Sobiepanek na konferencji NTBN
W dniach 26-28.02.2021 odbyła się Konferencja NOWE TRENDY W BADANIACH NAUKOWYCH – WYSTĄPIENIE MŁODEGO NAUKOWCA (Edycja III). Nasze studentki Paulina Musolf i Adrianna Zalewska zaprezentowały prezentacje ustne dotyczące realizowanych przez nie tematyk. Obie studentki wykonują badania pod opieką Prof. Tomasza Kobieli oraz Dr Anny Sobiepanek z Laboratorium Badania Oddziaływań Biomolekularnych (LBIS).
„Rola mastocytów w nadzorze odpornościowym procesów fizjologicznych i patologicznych skóry.” Paulina Musolf, Joanna Baran, Aneta Ścieżyńska, Monika Staniszewska, Anna Sobiepanek (LBIS, KBŚLIK, WCh, PW)(CEZAMAT PW)(WUM).
„Zastosowanie metabolitów pozyskanych z mikroalg w biomedycynie, a w szczególności w diagnostyce i terapii chorób nowotworowych.” Adrianna Maria Zalewska, Anna Sobiepanek, Tomasz Kobiela (LBIS, KBŚLIK, WCh, PW) – prezentacja wyróżniona!
01.03.2021
Pracownik naszej Katedry edytorem gościnnym specjalnego numeru pt. “Applications of Hydrolases in Medicinal Chemistry” w czasopiśmie Catalysts
Dr inż. Paweł Borowiecki (KBŚLiK, WCh PW) wraz z absolwentem naszego Wydziału dr. hab. inż. Dominikiem Koszelewskim (IChO PAN) będą wspólnie koordynować edycję specjalnego numeru pt. “Applications of Hydrolases in Medicinal Chemistry” w prestiżowym czasopiśmie katalitycznym Catalysts (ISSN 2073-4344, IF: 4.146).
Celem wydania tego numeru będzie zebranie kolekcji artykułów raportujących najnowsze światowe osiągnięcia w dziedzinie biokatalizy z zastosowaniem hydrolaz w asymetrycznej syntezie optycznie czynnych związków o znaczeniu biologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem pochodnych o udokumentowanej aktywności farmakologicznej i/lub substancji czynnych leków (API).
Korzystając z okazji chcielibyśmy zaprosić wszystkich badaczy, którym „bliska sercu” jest tematyka biokatalizy w służbie chemii medycznej, do składania swoich prac badawczych w formie pełnych publikacji, krótkich komunikatów i/lub manuskryptów o charakterze literaturowo-przeglądowym. Warto dodać, że wszystkie artykuły przyjęte do druku opublikowane zostaną w modelu Open Access (OA), co zagwarantuje bezpłatny, otwarty, nieograniczony dostęp do wszystkich utworów naukowych udostępnionych w postaci elektronicznej na stronie ww. czasopisma.
Więcej informacji uzyskacie Państwo pod adresem: https://www.mdpi.com/journal/catalysts/special_issues/hydrolases_medicinal.
Dodatkowe informacje – ulotka (.pdf)