Bądź na bieżąco
Aktualności
Najświeższe informacje z frontu
09.10.2024
Nagroda Nobla z Chemii 2024
Nagroda Nobla z Chemii za 2024 rok została przyznana trzem naukowcom za ich przełomowe badania nad białkami. Prof. David Baker z Uniwersytetu Waszyngtońskiego został wyróżniony za projektowanie nowych białek przy użyciu narzędzi komputerowych, natomiast Demis Hassabis i John Jumper (współzałożyciele firmy DeepMind Technologies, obecnie Google DeepMind) za stworzenie modelu sztucznej inteligencji AlphaFold2 opartego na algorytmach sztucznych sieci neuronowych, który przewiduje struktury białek wprost z ich sekwencji aminokwasowych.
Warto podkreślić, że program AlphaFold2 pozwala dokonywać predykcji trójwymiarowej struktury białka z dokładnością rzędu 90%, co w porównaniu z prototypami tego typu narzędzi używanych w latach 2000-2017, których dokładność nie przekraczała 40%, jest bardzo znamiennym osiągnięciem. W dużym uproszczeniu, dzięki zastosowaniu tego oprogramowania z prostej sekwencji nukleotydowej przepisanej na sekwencję aminokwasową można wygenerować strukturę białka bez konieczności jego krystalizacji, co w dużej mierze upraszcza oraz przyspiesza przeprowadzenie wielu żmudnych i czasochłonnych procedur laboratoryjnych.
Odkrycia tegorocznych Laureatów Nagrody Nobla stwarzają nowe możliwości nie tylko w chemii, ale również odbiją swoje pozytywne piętno na współczesnych odkryciach w biotechnologii oraz medycynie. Potencjał naukowy jakie dają te narzędzia wykorzystywany jest obecnie przy projektowaniu wysoce specyficznych i selektywnie działających leków nowej generacji, tworzeniu nowych enzymów o udoskonalonych właściwościach katalitycznych, szczepionek, czy wielu innych materiałów funkcjonalnych, które m.in. powinny stanowić nowy impuls w walce nie tylko z chorobami cywilizacyjnymi, ale chociażby służyć przy rozkładzie oraz powtórnym przerobie i zagospodarowaniu odpadów polimerowych.
Laureatom serdecznie gratulujemy, a środowisku chemików i biotechnologów życzymy wielu inspiracji oraz nowych odkryć!
Więcej informacji uzyskacie Państwo na oficjalnej stronie Komitetu Noblowskiego: https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2024/summary/
03.10.2024
Nagrody JM Rektora Politechniki Warszawskiej dla Nauczycieli Akademickich
Mamy zaszczyt poinformować, że w dniu 02 października 2024 r. pracownicy naszej Katedry zostali wyróżnieni nagrodami JM Rektora PW za wybitne osiągnięcia naukowe. Oficjalne wręczenie pamiątkowych dyplomów z rąk Dziekan Wydziału Chemicznego PW, prof. dr hab. inż. Wioletty Raróg-Pileckiej, odbyło się podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego 2024/25 w Auli Średniej Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.
Wśród laureatów znalazła się dr hab. Patrycja Wińska, która została nagrodzona „Nagrodą Indywidualną Stopnia II„ JM Rektora PW w uznaniu za osiągnięcie naukowe pt. „Przeciwnowotworowe własności inhibitorów kinazy białkowej CK2 oraz ich kombinacji z antymetabolitami cyklu biosyntezy tymidylanu„.
Drugim laureatem jest dr inż. Paweł Borowiecki, który otrzymał „Nagrodę Indywidualną Stopnia I„ JM Rektora PW za wyróżniające osiągnięcia naukowe w latach 2022-2023, mające istotny wpływ na obecny stan wiedzy i dalszy rozwój kierunków badań w dziedzinie biokatalizy. Ponadto, dr Borowiecki wraz ze współpracowniczkami z Katedry Chemii Analitycznej WCh PW (vide dr hab. inż., prof. uczelni Leną Ruzik, dr hab. inż., prof. uczelni Magdaleną Matczuk oraz dr inż. Joanną Zajdą) otrzymał „Nagrodę Zespołową Stopnia I„ JM Rektora PW.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w karierze naukowej!
13.09.2024
Publikacja naukowców naszej Katedry w ChemBioChem
Z przyjemnością informujemy, że publikacja zatytułowana: „Vinyl 3-(Dimethylamino)propanoate as an Irreversible Acyl Donor Reagent in a Chromatography-free Lipase-Catalyzed Kinetic Resolution of sec-Alcohols” została opublikowana przez naukowców naszej Katedry w ChemBioChem (ISSN: 1439-7633, IF: 2.6).
W niniejszym artykule zaprezentowano syntezę oraz zastosowanie nowego, nieodwracalnego donora grupy acylowej, tj. 3-(dimetyloamino)propanianu winylu, dedykowanego bezchromatograficznym rozdziałom kinetycznym (KR) racemicznych alkoholi katalizowanych lipazami. Zaletą zastosowania tytułowego estru winylowego jest nie tylko wyjątkowo prosta synteza tego odczynnika z komercyjnie dostępnych reagentów, ale przede wszystkim możliwość otrzymywania w bezpośredni sposób obu enancjomerów szeregu strukturalnie zróżnicowanych alkoholi benzylowych z wysoką konwersją i doskonałą enancjoselektywnością i, co najważniejsze, bez konieczności używania chromatografii żelowej na etapie oczyszczania surowej mieszaniny reakcyjnej. Znaczne uproszczenie metody wydzielania oraz oczyszczania produktów enzymatycznego KR może stać się doskonałym punktem wyjścia podczas opracowywania bardziej zrównoważonych i przyjaznych środowisku naturalnemu chemoenzymatycznych bioprocesów. Przedstawiona w artykule procedura z wykorzystaniem nowo zaprojektowanego donora acylu jest doskonałą alternatywą dla tych procedur syntezy, podczas których klasyczne metody oczyszczania związków organicznych nie pozwalają na w prosty sposób na oddzielenie produktów KR.
Niniejszą pracę dedykujemy naszemu koledze i wspaniałemu nauczycielowi akademickiemu, dr. inż. Zbigniewowi Ochalowi, z okazji jego przejścia na emeryturę.
Badania opublikowane w tym artykule zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w ramach grantu „SONATA 15” (nr 2019/35/D/ST4/01556).
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie czasopisma: https://chemistry-europe.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cbic.202400394
15.07.2024
Publikacja naukowców naszej Katedry w ChemCatChem
Z przyjemnością informujemy, że publikacja zatytułowana: „ADH-Catalyzed Biooxidation of (Hetero)aromatic sec-Alcohols to Ketones Employing Vinyl Acetate as Acetaldehyde Surrogate” została opublikowana przez naukowców naszej Katedry w ChemCatChem (ISSN: 1867-3899, IF: 3.8).
W niniejszym artykule zaprezentowano nową, wysoce wydajną i przyjazną środowisku biokatalityczną metodę utleniania alkoholi II-rzędowych katalizowaną za pomocą odpowiedniego wariantu rekombinowanej dehydrogenazy alkoholowej wyprowadzonej z Lactobacillus kefir (Lk-ADH Prince) w obecności octanu winylu jako surogaty aldehydu octowego. Dodatkowo, autorzy wykazali możliwość połączenie w procedurze „one-pot” ww. bioutleniania z asymetrycznym aminowaniem redukcyjnym katalizowanym przez odpowiednie stereokomplementarne transaminazy. Dwuetapowy proces kaskadowy przeprowadzono w sposób sekwencyjny, co umożliwiło otrzymanie optycznie czynnych amin. Praca ta powinna stanowić użyteczny wkład w dziedzinę biokatalitycznych procesów redoks.
Niniejszą pracę dedykujemy naszemu koledze i wspaniałemu nauczycielowi akademickiemu, dr. Tadeuszowi Zdrojewskiemu, z okazji jego przejścia na emeryturę po 40 latach pracy na naszej Uczelni.
Badania opublikowane w tym artykule zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w ramach grantu „OPUS 24” (nr 2022/47/B/ST4/00139).
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie czasopisma: https://chemistry-europe.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cctc.202400803
25.06.2024
Doktorantka naszej Katedry została nagrodzona podczas konferencji BPCI 2024
W dniach 17−19 czerwca 2024 r. w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk (IKiFP, PAN) im. Jerzego Habera w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja „6th Symposium Biotransformations for Pharmaceutical and Cosmetic Industry BPCI 2024”, organizowana przez IKiFP oraz Wydział Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Podczas sympozjum doktorantki z naszego Wydziału zaprezentowały wyniki swoich badań podczas sesji „Flash Oral”:
– Aleksandra Rudzka: „One-Pot Two-Step Sequential Photo-Biocatalytic Deracemization of sec-Alcohols Combining Photocatalytic Oxidation and Bioreduction”;
– Natalia Antos: „Synthesis of Optically Active Alcohols Using Photocatalytic Oxidative Cleavage of Alkenes Followed by Carbonyl Stereoselective Bioreduction”;
– Beata Zdun: „Chromatography-free Lipase-Catalyzed Kinetic Resolution of Secondary Alcohols Using Vinyl 3-(dimethylamino)propanoate as an Acyl Group Donor”.
Ponadto warto dodać, że Komitet Naukowy BPCI 2024 wyróżnił pracę Natalii Antos nagrodą w kategorii „Najbardziej Innowacyjny Poster”. Laureatce nagrody serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów w pracy naukowej!
22.05.2024
Pracowniczki naszej Katedry Laureatkami konkursu Najlepsi z Najlepszych II
Dr inż. Karolina Drężek i dr inż. Anna Sobiepanek zostały laureatkami 2 edycji konkursu Najlepsi z Najlepszych. Konkurs ten jest organizowany w ramach realizowanego na Politechnice Warszawskiej programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.
Celem konkursu jest udzielenie wsparcia oraz podtrzymanie zaangażowania wybitnych młodych pracowników i pracownic z grupy nauczycieli akademickich Politechniki Warszawskiej wykonujących zadania badawcze, dydaktyczne oraz organizacyjne, w rozwój kariery akademickiej w PW. Głównym założeniem konkursu jest indywidualne podejście do każdego/każdej laureata/laureatki, poznanie jego/jej potrzeb na drodze rozwoju kariery zarówno naukowej, jak i dydaktycznej.
Wymagania stawiane kandydatom:
– stopień naukowy doktora uzyskany nie wcześniej niż 7 lat przed terminem złożenia wniosku i zaliczenie do liczby N;
– zatrudnienie w Politechnice Warszawskiej na podstawie umowy o pracę w wymiarze pełnego etatu;
– reprezentowanie dyscyplin naukowych, dla których zostały powołane w PW Rady Naukowe Dyscyplin;
– osiągnięcia w różnych aspektach działalności akademickiej w zakresie naukowym, kształcenia lub organizacyjnym na rzecz zatrudniającej jednostki organizacyjnej lub całej uczelni lub poza akademickim (tj. działania promocyjne poza uczelnią, promujące kształcenie przez działalność badawczą, współpraca z przemysłem związana z tematyką swojej pracy badawczej).
Wyboru laureatów, na podstawie ocen zgłoszeń, dokonała komisja konkursowa powołana przez Rektora. Wsparcie przyznano 27 osobom, z których 2 to pracownicy naszej Katedry.
Paniom serdecznie gratulujemy!!! 🙂
10.02.2024
Publikacja naukowców naszej Katedry w ACS Catalysis
Zespół Dr. Pawła Borowieckiego, ze znaczącym wkładem doktorantek mgr inż. Aleksandry Rudzkiej oraz mgr inż. Natalii Antos, opublikował we współpracy z naukowcami z Austrii (z zespołu Prof. Wolfganga Kroutil’a z Uniwersytetu Karola i Franciszka w Grazu) artykuł badawczy nt. nowej foto-biokatalitycznej metody deracemizacji alkoholi II-rzędowych z wykorzystaniem światła widzialnego oraz rekombinowanych dehydrogenaz alkoholowych.
W opublikowanej pracy młodzi naukowcy udowodnili, iż połączenie obu procesów katalitycznych, tj. fotoutleniania racemicznych alkoholi w roztworze 9-fluorenonu w DMSO naświetlanego świałtem niebieskim (440 nm) oraz biotranswodorowania powstających in situ ketonów przy użyciu ww. enzymów, w sekwencyjnej procedurze typu „one-pot”, umożliwia syntezę optycznie czynnych alkoholi z bardzo wysokimi wydajnościami (>90%) oraz nadmiarami enanacjomerycznymi (>99%). Warto dodać, iż nowoopracowana metoda jest skuteczna wobec szerokiego spektrum substratowego, a produkty asymetrycznej foto-biotransformacji stanowią cenne chiralne bloki budulcowe w syntezie wartościowych farmaceutyków.
Ponadto badania nad foto-biokatalitycznymi procesami kaskadowymi doprowadziły do przełomowego odkrycia, a mianowicie naukowcy z KBŚLiK PW udowodnili, że rekombinowane komórki E. coli nadprodukujące dehydrogenazy alkoholowe z Rhodococcus ruber (E. coli/ADH-A) oraz Lactobacillus kefir (E. coli/Lk-ADH) wykazują nadspodziewanie wysoką aktywność katalityczną oraz stereoselektywność działania pomimo silnie kwasowego odczynu pH (1.5-2.2) surowej mieszaniny reakcyjnej uzyskiwanej po fotoutlenianiu racemicznych substratów. Racjonalizacja tego dość niespotykanego zjawiska została poparta licznymi eksperymentami walidacyjnymi oraz szczegółową ich analizą, stanowiącą podstawę hipotetycznego mechanizmu powstawania związków siarkowych o potencjalnych właściwościach modulujących wobec ww. enzymów. Wyniki przeprowadzonych badań mogą przyczynić się do zainicjowania nowych zastosowań w chemii bioorganicznej oraz biotechnologii, w tym przede wszystkim odegrać kluczową rolę przy planowaniu stereokontrolowanych syntez enancjomerycznie wzbogaconych związków o wysokiej wartości dodanej otrzymywanych w oparciu o chiralne alkohole.
Prace nad wpływem tego efektu na inne klasy enzymów, w tym sprawdzenie zakresu stosowalności opracowanej metody wobec nowych substratów są obecnie podstawą intensywnych badań prowadzonych w zespole dr. Borowieckiego. Korzystając z tego faktu, zapraszamy gorąco do współpracy wszystkich studentów zainteresowanych tą tematyką badawczą do realizacji podobnych projektów naukowych realizowanych w ramach ich przyszłych prac inżynierskich i/lub magisterskich!
Wyniki badań zostały opisane w artykule pt. „One-Pot Sequential Two-Step Photo-Biocatalytic Deracemization of sec-Alcohols Combining Photocatalytic Oxidation and Bioreduction” oraz opublikowane w bardzo prestiżowym czasopiśmie naukowym ACS Catalysis (ISSN: 2155-5435; IF: 13,7, 200 pkt MEiN).
Artykuł został również dedykowany zmarłym w tym roku Profesorom naszego Wydziału – Prof. Krzysztofowi Schmidt-Szałowskiemu (1930–2023) oraz Prof. Przemysławowi Szczecińskiemu (1946–2023).
Badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w ramach grantu „OPUS 24” (nr 2022/47/B/ST4/00139).
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie czasopisma: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acscatal.3c05100 i/lub zespołu dr. Borowieckiego: https://lbb-wut-borowiecki.ch.pw.edu.pl/publications/.
6.02.2024
Projekty YOUNG PW II dla naszych naukowców!
Badaczki z naszej katedry otrzymały finansowanie swoich projektów naukowych w ramach konkursu YOUNG PW II finansowanego z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” realizowanego na Politechnice Warszawskiej.
Kierownik projektu: dr inż. Karolina Drężek, projekt realizowany we współpracy z Uniwersytetem w Debreczynie (Węgry) i Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN
„Hybrydyzacja jako narzędzie w ulepszaniu ukierunkowanego wytwarzania bioproduktów – badania nad syntetycznymi hybrydami na bazie drożdży z rodzaju Saccharomyces”, 149 960 zł.
Kierownik projektu: dr inż. Anna Sobiepanek, projekt realizowany we współpracy z firmą BASF POLSKA
„Kompleksowe badania in vitro wpływu ceramidów i ich pochodnych na procesy fizjologiczne i patologiczne zachodzące w skórze”, 150 000 zł.
Kierownik projektu: mgr inż. Marta Kucharska (Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska), Wykonawca: dr inż. Karolina Drężek (KBŚLIK)
„Aktywność enzymów antyoksydacyjnych i ekspresja genów u organizmów wodnych narażonych na ścieki oczyszczone poddane dezynfekcji”, 149 960 zł.
Serdenczie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
27.11.2023
Projekty OPUS 25 i PRELUDIUM 22 dla naszych naukowców!
Miło nam poinformować, że projekty badaczek z Katedry Biotechologii Środków Leczniczych i Kosmetyków zostały zakwalifikowane do finansowania w konkursach Narodowego Centrum Nauki: OPUS 25 i PRELUDIUM 22.
W konkursie OPUS 25:
„Pęcherzyki zewnątrzkomórkowe drożdży probiotycznych jako nośniki biologicznie aktywnych molekuł przekazywanych do komórek ludzkich w przewodzie pokarmowym”
kierownik projektu: dr hab. Jolanta Mierzejewska, prof. uczelni;
W konkursie PRELUDIUM 22:
„Badanie wpływu przeciwnowotworowego ekstraktu antyoksydantów z odpadów kawowych na funkcjonowanie komórek prawidłowych i nowotworowych skóry „
kierownik projektu: mgr inż. Adrianna Maria Piasek.
Gratulujemy Paniom!
20.11.2023
Stypendium im. Profesora Mieczysława Chorążego dla dr inż. Anny Sobiepanek
Stypendium zostało ufundowane dla uhonorowania i upamiętnienia Profesora Mieczysława Chorążego (1925-2021), wielkiego człowieka i wybitnego polskiego badacza, który przez siedem dekad prowadził badania nad rakiem w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Celem Stypendium jest nagrodzenie wyróżniających się młodych naukowców, pracujących w polskich placówkach naukowych i zachęcenie ich do dalszej pracy badawczej. Stypendium im. Profesora Mieczysława Chorążego jest przyznawane jednemu kandydatowi/kandydatce corocznie od roku 2021.
W tym roku, spośród 26 wybitnych młodych naukowców prowadzących badania nad rakiem Komitet Naukowy na podstawie całokształtu osiągnięć podjął decyzję o przyznaniu tego prestiżowego stypendium dr inż. Annie Sobiepanek z Laboratorium Badania Oddziaływań Biomolekularnych, Katedry Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków.
Fundatorem Stypendium im. Profesora Mieczysława Chorążego jest Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Badań nad Rakiem.
W dniach 16-17 listopada 2023 podczas międzynarodowej konferencji XXVII Gliwice Scientific Meetings 2023 dr inż. Anna Sobiepanek odebrała dyplom potwierdzający przyznanie tego prestiżowego stypendium. Ponadto, dr Sobiepanek została zaproszona do wygłoszenia wykładu okolicznościowego, który odbył się drugiego dnia konferencji.
Gratulujemy!